Archiwum 02 stycznia 2018


sty 02 2018 Optymalizacja Windows - kompletny przewodnik...
Komentarze: 0

Na płycie dołączonej do Komputer Świata Special znajdziemy mnóstwo programów, które pomogą nam utrzymać system w dobrej kondycji, a nawet usprawnić jego działanie. Poznajmy triki do najważniejszych z nich.

Optymalizacja systemu to połączenie kilku różnych operacji: wyszukiwania i usuwania szkodliwych i niechcianych aplikacji, kasowania zbędnych plików i czyszczenia rejestru systemowego, sprzątania dysków w komputerze, sortowania danych, wyszukiwania i kasowania zbędnych duplikatów, dokładnego odinstalowywania aplikacji. Ważne jest także tworzenie kopii zapasowych na wypadek awarii lub ataku cyberprzestępców. Oto porady, które pomogą wykonać wszystkie te działania.

Szukamy szkodników w systemie

Każdy komputer powinien mieć aktywne i działające oprogramowanie zabezpieczające. Windows domyślnie wyposażone jest w Zaporę oraz Windows Defender, które pozwalają na bieżąco wyszukiwać wirusy i aplikacje szpiegowskie. Są jednak szkodniki, które wyjątkowo dobrze maskują swoją obecność - dlatego warto korzystać z dodatkowych wyspecjalizowanych narzędzi.

Kompleksowe skanowanie systemu

1. Instalujemy i uruchamiamy program Malwarebytes. Domyślnie działa on przez 14 dni w wersji pełnej, a po upływie tego czasu wyłączane są funkcje blokady w czasie rzeczywistym.

2. Klikamy na Ustawienia i na zakładce Ochrona w części Opcje skanowania aktywujemy opcje

3. Klikamy na Menu główne. Malwarebytes domyślnie sam się aktualizuje, lecz gdy zobaczymy w polu komunikat inny niż Aktualna, należy na niego kliknąć.

4. Klikamy na Skanuj teraz, by przeprowadzić szczegółowe skanowanie systemu.

5. Jeśli na komputerze brak zagrożeń, zobaczymy taki komunikat. W przeciwnym razie wyświetli się lista zagrożeń. Zostaną one automatycznie unieszkodliwione poprzez przeniesienie do kwarantanny.

6. Szkodniki znajdujące się w kwarantannie  można usunąć lub przywrócić, jeśli mamy całkowitą pewność, że to pomyłka skanera.

Zabezpieczanie się przed szkodliwymi witrynami

Programy antywirusowe, a także wyszukiwarki internetowe, starają się uchronić nas przed odwiedzeniem szkodliwych witryn. Jeśli jednak obawiamy się, że odpowiednie narzędzie nie jest aktywne lub w ogóle nie działa, należy skorzystać z witryn testujących reputację stron.

Na każdej ze stron znajdziemy pole wyszukiwania, w które należy wpisać adres strony do analizy. Robimy to, zanim odwiedzimy daną witrynę w przeglądarce. Szkodliwe witryny wykrywa też Malwarebytes. Próba wejścia na taką stronę kończy się jej blokadą i komunikatem.

Skanowanie Malwarebytes według harmonogramu

Gdy Malwarebytes działa w trybie Premium, komputer proaktywnie jest chroniony przed zagrożeniami. Gdy korzystamy z wersji darmowej, warto uruchomić harmonogram zadań, który wymusi okresowe skanowania systemu.

1. W oknie Malwarebytesa klikamy na Skanowanie, a następnie na Harmonogram skanowania.

2. Domyślnie zdefiniowane jest codzienne skanowanie. By je aktywować, zaznaczamy pole wyboruNormalne.

3. Jeśli klikniemy podwójnie na zdefiniowane skanowanie, przejdziemy do edycji ustawień. Możemy w szczególności określić czas rozpoczęcia skanowania i częstotliwość jego powtórzeń.

4. Gdy uruchamiamy komputer nieregularnie, wskazane jest ustawienie.

5. Klikamy na Zaawansowany. Zaznaczenie (A) zapewni najdokładniejsze skanowanie, ale może znacznie wydłużyć jego czas. Aktywna opcja (B) zagwarantuje wyeliminowanie ukrytych szkodników.

Zabezpieczanie przed utratą danych

Programy antywirusowe i skanery zapewniają narzędzia, które chronią przed niepożądaną utratą danych lub ich zaszyfrowaniem i zablokowaniem. Najlepszym zabezpieczeniem jest jednak tworzenie kopii zapasowych - wtedy mamy pewność, że najważniejsze dane są bezpieczne. Kopie należy także bezwzględnie wykonywać, zanim przystąpimy do przeprowadzania poważniejszych zmian w komputerze.

Wygodne tworzenie kopii zapasowych

Za pomocą aplikacji AOMEI Backupper szybko wykonamy kopię całego dysku, wybranej partycji lub folderu, a nawet pojedynczego pliku. Kopia zostanie zapisana jako obraz, który odzyskamy za pomocą narzędzia Restore.

Kopia zapasowa partycji

1. Uruchamiamy AOMEI Backuppera. Klikamy na Backup z lewej strony okna i z listy wybieramy narzędzie Partition Backup.

2. Zaznaczamy partycję lub kilka partycji, dla których chcemy wykonać kopię zapasową. Klikamy na przycisk Add.

3. Nadajemy nazwę tworzonej kopii. Klikamy na i wskazujemy folder, w którym zapisana będzie kopia zapasowa. Klikamy na Start Backup.

4. Klikamy na Finish. Kopia zapisana zostanie w podfolderze o nazwie podanej w poprzednim punkcie. Dostęp do niej uzyskamy z okna. Kopię przywrócimy, klikając na Restore.

Kopia zapasowa folderu

1. Uruchamiamy AOMEI Backuppera. Klikamy na Backup i z listy wybieramy narzędzie File Backup.

2. Klikamy na Add Folder, a następnie na Browse, by wskazać zachowywany folder. Klikamy na OK.

3. Następnie postępujemy tak jak w wypadku kopii partycji.

Przeglądanie zawartości kopii

Nie zawsze potrzebujemy odtwarzać kopię zapasową. Wystarczy nam wgląd w jej zawartość i ewentualnie skopiowanie pojedynczego pliku.

1. Uruchamiamy AOMEI Backuppera. W oknie Home wyświetlone są wykonane wcześniej kopie.

2. Zaznaczamy interesującą nas kopię i z listy Advanced wybieramy Explore Image.

3. Zaznaczamy kopię i klikamy na Next. W przypadku gdy kopia jest przyrostowa, należy wybrać odpowiedni punkt czasowy z listy.

4. Gdy przeglądamy kopię partycji, wskazujemy literę, pod którą tymczasowo ma być widoczna w systemie, na przykład Klikamy na Next.

5. W przypadku kopii folderu lista plików wyświetlona zostanie w oknie aplikacji. Możemy zaznaczyć wybrane pliki i zapisać je, klikając na Save As.

UWAGA! Kopie zapasowe należy wykonywać na innym fizycznie nośniku niż ten, z którego pochodzą dane. Wskazane jest, by ten nośnik nie był na stałe podłączony do komputera.

Porządkowanie systemu

Z komputerem jest tak jak z szufladą. Gdy nie utrzymujemy w niej porządku, w pewnym momencie zrobi się w niej bałagan i znalezienie czegokolwiek będzie trudne. Dlatego każdy użytkownik komputera powinien co pewien czas poświęcić chwilę na uporządkowanie dysków komputera. Zapewni to szybszą i wygodniejszą pracę. Pomogą nam w tym programy z płyty.

Gdy na dysku jest pełno śmieci

Niepotrzebne dane zgromadzone w folderze TEMP łatwo znajdzie nawet niedoświadczony użytkownik Windows. Jednak odszukanie wszystkich zbędnych plików w różnych aplikacjach nie jest już tak intuicyjne. Dlatego warto sięgnąć po dedykowane narzędzia, jak CClea­ner. Wraz z dodatkiemCCEnhancer, który zwiększa możliwości wykrywania niepotrzebnych plików, oczyścimy komputer z prawie wszystkich śmieci.

1. Instalujemy CCleaner, a następnie dodatek CCEnhancer.

2. Uruchamiamy aplikację i przechodzimy na zakładkę Cleaner. Klikamy na Analiza. W oknie  wyświetli się podsumowanie plików, które będą usunięte. Listy posegregowane według aplikacji można rozwijać, by zobaczyć szczegóły - wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybraną pozycję.

3. Klikamy na Uruchom Cleaner i na OK. Dane zostaną usunięte, a podsumowanie zmian wyświetli się w oknie CCleanera.

Poszukujemy duplikatów

Pracując na komputerze, możemy przez roztarg­nienie umieścić te same pliki w wielu lokalizacjach. Samemu wyszukać wszystkie duplikaty jest trudno. Co innego, gdy mamy do dyspozycji program.

1. Uruchamiamy CCleanera. Klikamy na Narzędzia i Znajdź Duplikaty.

2. Określamy reguły porównywania plików. Możemy wybrać wszystkie kryteria naraz albo tylko jedno. Pole Zawartość nie jest domyślnie zaznaczone, bo porównywanie w ten sposób trwa długo. Ta metoda sprawdzi się, gdy oprócz nazwy ważna jest też zawartość.

3. Następnie określamy, jakich plików CCleaner ma nie uwzględniać w poszukiwaniu - zaznaczamy odpowiednie pola wyboru, a w przypadku rozmiarów wpisujemy dodatkowo wartości. Ustawienie jak w przykładzie nakazuje pominąć pliki o rozmiarach od 500 do 1000 MB.

4. Na koniec wybieramy dyski, które będą przeszukane, zaznaczając pola wyboru. Podobnie jak przy czyszczeniu zawartości folderów, klikając na Dodaj, możemy wybrać konkretny katalog, a nawet grupę plików do przejrzenia.

5. Klikamy na Szukaj. Wyniki porównania zostaną posortowane według nazw.

Gdy pliki mają jedynie tę samą zawartość

Manipulując kryteriami Dopasuj według podczas poszukiwania duplikatów w CCleanerze, możemy osiągnąć ciekawe rezultaty.

Zaznaczając tylko Zawartość, sprawimy, że komputer wyszuka wszelkie zbiory plików o tej samej treści, nawet jeśli mają one inną nazwę i datę utworzenia. Zaznaczając wszystkie pola oprócz Data modyfikacji, znajdziemy pliki, które zostały na przykład skopiowane i dlatego mają inną datę.

Wizualne statystyki dla folderów

Liczby czasem nie są tak przekonujące jak obraz, który ilustruje zajętość miejsca przez dane. Dlatego powstało takie narzędzie, jak WinDirStat, które oprócz statystyk liczbowych pokazuje graficznie, jak wiele miejsca zajmują pliki danego rodzaju.

1. Instalujemy i uruchamiamy WinDirStata. Wyświetli się okno z pytaniem, które dyski chcemy inwentaryzować. Klikamy na OK, jeżeli chcemy analizować wszystkie dane, lub zaznaczamy odpowiednie pole wyboru, jeśli chcemy analizować tylko wskazany kursorem myszy dysk lub konkretny katalog.

2. Rozpocznie się analiza. Jeśli mamy dużo danych, może potrwać nawet kilkanaście minut. W końcu zobaczymy okno z prostokątami, których rozmiar odpowiada rozmiarowi pliku, a kolor typowi.

3. Klikamy na wybrany prostokąt, by wyświetlić statystykę pliku. Klawiszami + i - możemy przybliżać lub oddalać graficzną mapę dysku, jeśli prostokąty są zbyt małe.

Magiczna lista plików

Everything - to proste narzędzie po instalacji i uruchomieniu w mgnieniu oka tworzy listę wszystkich plików na komputerze i wyświetla w oknie. Listę możemy posortować według różnych parametrów.

1. Klikamy na wybrany nagłówek kolumny na liście plików, by posortować dane. Długość listy możemy ograniczyć do danego typu plików. Z menu Wyszukaj wybieramy jedną z pozycji.

2. Klikając dwukrotnie na nazwę folderu, otworzymy go w Eksploratorze. Gdy jest to plik, uruchomi się skojarzona aplikacja.

3. Pliki i foldery z okna Everything możemy przeciągać do okna Eksploratora plików.

Czyszczenie rejestru systemowego

Nie tylko dysk staje się coraz bardziej zaśmiecony w miarę użytkowania, dotyczy to również rejestru Windows. Możemy go posprzątać za pomocą CCleanera. Warto pamiętać, że dzięki opcji kopii zapasowych w razie problemów przywrócimy stan poprzedni.

1. Uruchamiamy CCleanera i przechodzimy do zakładki Rejestr. Standardowo analizowana jest zawartość całego rejestru i najlepiej nic nie zmieniać w ustawieniach.

2. Klikamy na Skanuj, by znaleźć problemy. CClea­ner wyświetli listę błędnych wpisów w rejestrze Windows. Usuwając zaznaczenia z pól, ograniczymy liczbę wpisów, które będą skasowane.

3. Klikamy na Napraw zaznaczone problemy, a następnie na Tak, by zachować kopię zapasową usuwanych wpisów. Wskazujemy lokalizację kopii zapasowej wpisów (są to pliki REG) i klikamy na Zapisz.

4. Następnie klikamy na by usunąć wszystkie problemy, lub przewijamy listę i usuwamy problemy pojedynczo, klikając na Napraw problem. Kończymy operację, klikając na Zamknij.

5. Pojedyncze czyszczenie rejestru może nie wystarczyć. Dlatego kroki 2-4 powtarzamy, aż CCleaner nie znajdzie żadnych problemów.

UWAGA! Aby w razie problemów przywrócić rejestr do stanu sprzed porządków, wystarczy uruchomić plik REG utworzony w punkcie 4, dwukrotnie na niego klikając.

Wybieramy dane do kasowania

Domyślne ustawienia CCleanera są najbezpieczniejsze, ale jeśli chcemy, możemy sami zdecydować, które elementy pragniemy skasować.

1. Po kliknięciu na Cleaner na zakładce Windows mamy listę elementów związanych z systemem, a na zakładce Programy - tych związanych z zainstalowanymi programami. Zaznaczamy pola wyboru lub usuwamy z nich zaznaczenia, w zależności od tego, co chcemy uwzględnić w czyszczeniu.

2. Jeśli pogubimy się w wyborze, klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę zakładki i z menu kontekstowego wybieramy.

3. Podobnie możemy postąpić dla każdej grupy. Na przykład, by usunąć tylko dane związane z Microsoft Edge, klikamy na Microsoft Edge prawym przyciskiem myszy i wybieramy a następnie  Wyczyść Microsoft Edge.

4. W ustawieniach Opcje w części Zaawansowane możemy wymusić kasowanie plików tymczasowych starszych niż 24 godziny. Z kolei pole wyboru pozwala zabezpieczyć się przed wyczyszczeniem zbyt wielu plików z kosza.

Kasowanie danych z wybranych lokalizacji

CCleanera możemy wykorzystać do kasowania plików z wybranej przez nas lokalizacji, a nie tylko zbędnych danych gromadzonych przez programy.

1. Uruchamiamy CCleanera. Klikamy z lewej strony na Opcje, a potem na Dołącz.

2. Następnie klikamy na Dodaj. Otworzy się okno, w którym określamy folder lub plik, który chcemy wyczyścić.

3. W sekcji Typy plików możemy zaznaczyć pole wyboru przy Typy plików i określić typy plików do usunięcia, na przykład archiwa ZIP.

4. Z listy wybieramy, czy chcemy kasować pliki, czy również foldery. Klikamy na OK, by zatwierdzić ustawienia.

5. Kroki 1-4 możemy powtórzyć dla różnych ustawień.

6. Przechodzimy do ustawień Cleanera. Z menu kontekstowego dla zakładek Programy i Windowswybieramy Odznacz wszystkie.

7. Listę dla zakładki Windows przewijamy na sam dół i zaznaczamy Następnie postępujemy jak przy normalnym czyszczeniu komputera.

Porządkowanie autostartu

Autostart systemowy to zbiór poleceń i odnośników do aplikacji, które wraz z komputerem są włączane. Każda z nich uruchamia się w swoim tempie i mogą pojawić się czarne owce, które spowalniają start kolejnych narzędzi, a w efekcie całego systemu. Dzięki aplikacji Autorun Organizer możemy wykryć aplikacje opóźniające start i zmienić sposób ich uruchamiania lub całkowicie usunąć z autostartu.

1. Instalujemy i uruchamiamy Autorun Organizera. Po pierwszym uruchomieniu program zaproponuje polskie tłumaczenie. Klikamy na OK.

2. W oknie aplikacji pojawią się statystyki dla każdej pozycji autostartu. Lista główne lokalizacje autostartu to najważniejsze pozycje, klikając na wszystkie lokalizacje autostartu, wyświetlimy wszystkie wpisy autostartu. Co dokładnie ma zawierać lista, określimy, klikając na dostosuj wyświetlanie i zaznaczając wymagane typy.

3. Na liście aplikacji ikoną zegarka oznaczone są te elementy autostartu, które będą ruszać z opóźnieniem. Ta sama ikona z wykrzyknikiem sugeruje optymalizację, czyli jeszcze większe opóźnienie.

Ręczna konfiguracja opóźnienia

Najbezpieczniej korzystać z Autorun Organizera, polegając na propozycjach programu u dołu okna. Możemy jednak samodzielnie określić, kiedy ma uruchomić się dane narzędzie, sterownik czy usługa. Na liście (jej widok włączamy, klikając na Ustawienia) pokazany jest procent osób, które zdecydowały się opóźnić start czy wręcz usunąć daną pozycję autostartu oraz aktualne opóźnienie.

1. Po przeanalizowaniu autostartu klikamy na wybraną pozycję w oknie Autorun Organizera. Poniżej wyświetli się panel Informacje o aplikacji.

2. Zaznaczając pole wyboru, możemy wyłączyć tymczasowo pozycję z autostartu. Klikając na Usuń, usuniemy ją całkowicie.

3. Domyślne opóźnienie to 30 sekund. By je zwiększyć, z listy wybieramy Opóźnij uruchamianie o.  A potem wpisujemy w sekundach czas. Klikamy na  OK.

4. W przyszłości opóźnienie anulujemy, zaznaczając pozycję z opóźnieniem i klikając na Wyłącz opóźnienie.

Wrażliwy skaner VirusTotal

Gdy korzystamy w Autorun Organizerze z opcji skanowania antywirusowego (aktywowana podczas instalacji jako funkcja wymagająca dostępu do sieci), program posiłkuje się bazą skanerów VirusTotal. Niektóre z nich są bardzo wrażliwe i mogą zaklasyfikować daną pozycję autostartu jako szkodliwą. Jednak jeśli wykrycie dotyczy tylko jednego, najwyżej kilku skanerów, z dużym prawdopodobieństwem jest to pomyłka.

Zaawansowane sortowanie według rozmiaru

Popularny menedżer plików - Total Commander - dysponuje wygodnym narzędziem, które nie tylko posortuje pliki według typu i rozmiaru, ale to samo zrobi także dla folderów.

1. Uruchamiamy Total Commandera. Klikamy na Konfi­guracja, Ustawienia, Wyświetlanie i zaznaczamy pole wyboru. Klikamy na OK.

2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne miejsce w menu z ikonami i wybieramy Edytuj. W nowym oknie klikamy na Dodaj i wypełniamy je tak jak w przykładzie. Klikamy na OK. W ten sposób utworzyliśmy przycisk w menu do automatycznego podliczania rozmiaru katalogów.

3. Aby go wypróbować, przechodzimy do wybranego folderu. Klikamy na nowy przycisk w menu, a następnie na strzałkę, by posortować wyniki według rozmiaru rosnąco lub malejąco.

Możemy zobaczyć nie tylko, które pliki zajmują najwięcej miejsca, ale też foldery.

Defragmentacja i optymalizacja dysku

W naszych komputerach znajdziemy dziś dwa typy dysków. Klasyczne talerzowe HDD oraz półprzewodnikowe SSD. Oba typy odniosą korzyść z optymalizacji pracy, jednak defragmentację należy przeprowadzać wyłącznie w przypadku dysków HDD. Do przyśpieszenia pracy dysków SSD i HDD wykorzystamy narzędzie Defraggler.

1. Instalujemy i uruchamiamy Defragglera. W oknie aplikacji pojawi się lista wszystkich zainstalowanych w systemie dysków.

2. By przeanalizować stan każdego z nich, zaznaczamy go najpierw na liście w górnej części okna, a potem klikamy na Analizuj na zakładce z nazwą dysku .Wyświetlona zostanie graficzna mapa zajętości powierzchni i dane o statusie dysku.

3. Defraggler automatycznie rozpoznaje typ dysku. Dla dysków SSD mamy opcję Optymalizuj, natomiast dla dysków HDD w tym samym miejscu pojawi się opcja Defragmentuj. Rozwijając listę z tymi opcjami, dostaniemy się do wariantu Szybka optymalizacja czy Szybko defragmentuj, który przyśpieszy proces optymalizacji lub defragmentacji dysku.

4. Procedura optymalizacji, a szczególnie defragmentacji może potrwać nawet kilka godzin - lepiej jej nie uruchamiać, gdy mamy zamiar pracować z komputerem.

Wymuszenie położenia plików na dysku

Defraggler pozwala wymusić położenie plików na dysku. Ma to sens w przypadku bardzo dużych plików multimedialnych, które nie muszą znajdować się na początku dysku, czyli w najszybciej działających jego sektorach. Tutaj powinny być przechowywane małe pliki, do których dostęp zawsze jest wolniejszy.

1. W oknie Defragglera z menu Ustawienia wybieramy Opcje.

2. Przechodzimy na zakładkę Defragmentacja i zaznaczamy opcję Przesuń duże pliki na koniec dysku. W pole wpisujemy minimalny rozmiar pliku, który będzie przesunięty.

3. Zaznaczenie pola wyboru Przesuń tylko wybrane pliki, foldery i typy plików pozwoli dokładnie określić typy plików, które mogą być przesuwane na koniec dysku. Oprócz predefiniowanych pozycji, klikając na Dodaj, możemy samodzielnie określić te typy.

4. Klikamy na OK, by zatwierdzić ustawienia Defragg­lera. Wykonujemy defragmentację.

Systemowe oczyszczanie

Systemowe oczyszczanie dysku to wbudowane w Windows narzędzie, które pozwala odzyskać nadspodziewanie dużo miejsca. Za jego pomocą usuniemy pliki tymczasowe, dane diagnostyczne, a nawet dane o starych instalacjach systemu.

1. Uruchamiamy narzędzie, wpisując w systemową wyszukiwarkę Oczyszczanie dysku. Klikamy na Program spyta, który dysk chcemy oczyścić. Zazwyczaj będzie to dysk systemowy. Klikamy na OK.

2. Domyślnie proponowane jest usunięcie plików, których brak na pewno nie zakłóci działania systemu. Usuwane są te dane, które wybrano przez zaznaczenie pól wyboru.

3. Jeśli chcemy głębiej poszperać w systemie, klikamy na Oczyść pliki systemowe (wymagane uprawnienia administratora). Wybieramy dysk i klikamy na OK. Otworzy się podobne jak wcześniej okno, ale zawartość listy będzie inna. Tutaj możemy wymusić usunięcie plików instalacyjnych dla poprzednich wersji systemu czy niepotrzebnych pakietów sterowników.

4. Na zakładce Więcej opcji mamy funkcję, która usunie wszystkie stare punkty przywracania i pozostawi tylko najnowszy. W ten sposób pozbędziemy się też ewentualnych pozostałości po poprzednich instalacjach Windows.

Odinstalowujemy programy z komputera

System Windows wyposażony jest w możliwość deinstalacji programów, lecz może sprawiać problemy przy wyszukiwaniu konkretnych aplikacji do deinstalacji. Pomocny jest IObit Uninstaller, który dodatkowo działa o wiele dokładniej.

1. Instalujemy i uruchamiamy program. Wyświetlone zostanie zestawienie zainstalowanych aplikacji, które podzielono na trzy grupy: zwykłe aplikacje, aplikacje Windows i dodatki do przeglądarek.

2. Jeśli mamy dużo programów, dla przyspieszenia wyszukiwania możemy wpisać część nazwy aplikacji w pole. Wyświetlą się pasujące nazwy. Wyszukiwanie należy przeprowadzić niezależnie dla każdej grupy.

3. By odinstalować program, zaznaczamy go na liście i klikamy na Odinstaluj. W kolejnym oknie zaznaczamy pole wyboru przy Automatycznie usuń pozostałości pli­ków oraz Utwórz punkt przywracania przed deinstalacją, jeśli chcemy utworzyć punkt przywracania. Klikamy na Odinstaluj.

4. By odinstalować naraz więcej niż jedną aplikację, zaznaczamy pola wyboru  przy ich nazwach i postępujemy podobnie jak w kroku 3.

Usuwanie programów bez deinstalatora

Gdy program nie ma deinstalatora i nie pokazuje się na liście zainstalowanych aplikacji, musimy wymusić usunięcie jego plików.

1. Uruchamiamy IObit Uninstallera i klikamy na ikonę teczki w prawym górnym rogu okna aplikacji. Wybieramy opcję Szybka deinstalacja.

2. Wyświetli się okno - klikamy na Przeglądaj i wskazujemy plik związany z aplikacją. Możemy też przeciągnąć go na pole. Klikamy na Odinstaluj.

Czyszczenie pozosta­łości po instalacjach

Gdy usuniemy program, na dysku mogą pozostać jeszcze pliki i skróty z nim powiązane. Usuniemy je również za pomocą IObit Uninstallera.

1. Uruchamiamy IObit Uninstallera i klikamy na ikonę teczki w prawym górnym rogu okna aplikacji. Wybieramy opcję Czyszczenie pozostałości.

2. Zaznaczamy pola i klikamy na Skanuj.

Po chwili zobaczymy listę niepotrzebnych plików. Klikamy na Czyść, by je usunąć. 

 

Lenovo Tab 2 X30F X30M A10-70F Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Acer Aspire One A 110L A150-1006 D150-1Br Zasilacze do laptopów

250W ATX Enhance ENP-2320A Zasilacze do laptopów

Motorola XT1575 Moto X Pure Edition / Moto X Style Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

HP UITRABOOK HQ-TRE 71004 7380-421 HP011306-PLP14G01 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów